FIRANY - Kotara Story
291
page-template-default,page,page-id-291,bridge-core-3.0.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-29.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.11.0,vc_responsive

FIRANY

To często najlepszy i najszybszy sposób na udekorowanie nie tylko okna ale i wnętrza. Firanka może osłonić nas przed wzrokiem ciekawskich osób przechadzających się pod domem, może sprawić, by wnętrze było odbierane za jaśniejsze lub przeciwnie – może skutecznie zmniejszyć natężenie światła wpadającego do wnętrza przez szyby. Zanim zdecydujemy się na daną firankę, zastanówmy się na czym najbardziej nam zależy.

 

Rodzaj firanki a efekt aranżacyjny jaki chcemy uzyskać.

Firanki, które pasować będą do tradycyjnych wnętrz wykonane są z żakardu. Materiał ten jest powszechnie stosowany nie tylko ze względu na swoją zdolność tworzenia różnych kompozycji. Nie wymaga on także prasowania, pod warunkiem że będzie suszony w odpowiedni sposób.

Firanki satynowe posiadają naturalny połysk, który dodaje wnętrzu elegancji. Niestety na ich fakturze łatwo powstają zagniecenia, przez co trzeba je prasować bezpośrednio przed samym zawieszeniem.

Dzięki firankom wykonanym z organtyny możemy uzyskać efekt delikatnego przykrycia powierzchni okna. Organtyna bywa przyrównywana do mgiełki, która otula nasze okno niczym woal.

Skąd wiedzieć jakie elementy dekoracji wybrać?

Z dekoracją okna bardzo łatwo jest przesadzić. Wystarczy zawiesić zbyt wyrazistą zasłonkę i połączyć ją dodatkowo z firanką haftowaną. Uważajmy, ponieważ okno, które zostanie ubarwione mnóstwem wzorów może niestety wyglądać ciężko i nieestetycznie. Co więcej, przez nadmierną ilość materiału zawieszonego w oknie zablokujemy sobie możliwość dotarcia do wnętrza promieni słonecznych. Jeśli Twoje wnętrze w ciągu dnia jest zbyt mocno naświetlone, zamiast zawieszenia dodatkowej warstwy materiału lepszym rozwiązaniem będzie wybór rolet zewnętrznych lub wewnętrznych.

Zazdrostki i krótkie firanki

Stosowane są głównie do dekoracji okien kuchennych, gdzie okno znajduje się bardzo blisko zlewu – Unikamy wówczas problemów z wiecznie zachlapaną od wody firanką. Jeśli wybieramy firankę do kuchni, pamiętajmy by była ona wykonana z takiego materiału, który będzie odporny na powstawanie plam wynikających ze zwiększonej wilgotności, a także by nie pochłaniała nieprzyjemnych zapachów unoszących się w powietrzu podczas przygotowywania potraw.

Firanka a sposób ich upięcia

To, jak zostanie upięta nasza firanka, jest niezwykle ważne dla efektu końcowego całej aranżacji. Inspiracji możemy szukać zarówno w czasopismach branżowych, jak i katalogach oraz Internecie. Do wyboru mamy tradycyjne drapowania oraz bardzo efektowne upięcia dekoracyjne.